Golenie na mokro lub na sucho

Golić się na mokro czy na sucho

Golić się na mokro czy na sucho - golenie ostrzem w porównaniu z goleniem maszynką elektryczną

Golić się na mokro czy na sucho to pytanie, z którym mężczyźni zmagają się w zasadzie od momentu wynalezienia maszynki elektrycznej. Mężczyźni usuwają zarost już od dawien dawna, wykorzystując różne sposoby do osiągnięcia tego celu. Dla wielu mężczyzn golenie zarostu stanowi najważniejszy punkt procesu pielęgnacji – golarka jest niczym klucz do otwarcia i rozpoczęcia nowego dnia. Jako że metody golenia ostrzem i golenia maszynką elektryczną są tak skuteczne, wszystko sprowadza się do kwestii własnych preferencji i zależy od takich czynników, jak indywidualne oczekiwania oraz nawyki w zakresie golenia. Przestudiujemy tę zagadkową materię, aby ułatwić Ci dokonanie najlepszego dla Ciebie wyboru.

Na czym polega różnica?

Podstawową różnicą między goleniem z wykorzystaniem ostrza a goleniem maszynką elektryczną jest sposób, w jaki obcinane są włosy.

Maszynka do golenia

Podczas golenia ostrzem włosy zarostu obcinane są za jednym pociągnięciem ostrza.

Golarka elektryczna

Podczas golenia maszynką elektryczną włosy dostają się pomiędzy dwa ostrza i są obcinane takim ruchem, jaki wykonują nożyczki.

Podstawy golenia na mokro golenie ostrzem i efekt histerezy

Maszynki do golenia wykorzystują coś, co nazywa się „histerezą” – to wyszukany sposób na określenie sytuacji, w której ostrze wchodzi w kontakt z włosem i przed obcięciem unosi go z mieszka włosowego.

Obecnie maszynki do golenia są dodatkowo wyposażone w drugie i trzecie ostrze (lub więcej – jak Gillette ProShield, która posiada 5 ostrzy) ułożone w taki sposób, aby uniesiony, a następnie obcięty włos wycofał się pod powierzchnię skóry, gwarantując gładkie golenie.

Oznacza to, że dokładne golenie jest czymś osiągalnym; opierając się na precyzyjnej technologii uzyskujemy komfortowe golenie.

Podstawy golenia (maszynką elektryczną) na sucho

Maszynka elektryczna wykorzystuje dwie części do cięcia włosów: cienką, perforowaną, metalową folię oraz element podcinający – zestaw maleńkich ostrzy niezwykle szybko poruszających się tam i z powrotem pod folią. Zewnętrzna powierzchnia małych, perforowanych otworów folii jest gładka, natomiast wewnętrzna strona jest ostra i działa niczym drugie ostrze.
Podstawy golenia suchej skóry

Maszynki elektryczne wykorzystują elastyczność skóry, aby zapewnić długotrwałe efekty golenia. Golarka naciska na skórę i przesuwa się po jej powierzchni niczym statek, który płynąc tworzy falę dziobową.

W rezultacie skóra wchodzi w kontakt z otworami folii, dzięki czemu włoski stają się bardziej odsłonięte.

Po ścięciu pozostała część włosa wycofuje się pod powierzchnię skóry, zapewniając dokładne golenie.

Istnieją dwa podstawowe systemy stosowane w maszynkach elektrycznych: wykorzystujący ruchy okrężne oraz ruchy liniowe. W systemach tych stosuje się folię, która pozostaje w kontakcie ze skórą, podczas gdy ostrze (element podcinający) porusza się pod folią. Główną różnicą pomiędzy tymi systemami jest kierunek ruchu elementu podcinającego.

Golenie maszynką elektryczną z wykorzystaniem ruchów okrężnych

W tym systemie element tnący porusza się pod folią ruchem okrężnym.

Golenie maszynką elektryczną z wykorzystaniem ruchów liniowych

W tym systemie element tnący porusza się z jednej strony do drugiej w ruchu liniowym. Wszystkie golarki Braun to urządzenia z folią wykorzystujące ruch liniowy.

Która jest odpowiednia dla mnie?

Zarówno maszynki z ostrzami, jak i maszynki elektryczne mogą zapewnić komfortowe, dokładne golenie, na którym nam wszystkim zależy – to, czy ktoś goli się na mokro czy na sucho, to wyłącznie kwestia własnych preferencji i zależy od indywidualnych oczekiwań oraz nawyków w zakresie golenia. Warto zauważyć, że dostosowanie się do nowej metody golenia zajmuje skórze około miesiąca. Jeśli zmieniasz sposób golenia, daj swojej skórze trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowej metody.

Niezależnie od dokonanego wyboru pamiętaj, aby po goleniu spłukać umywalkę.

Czy ten artykuł był pomocny?