Jak uzyskać głębokie golenie: jak przyczynia się do tego więcej ostrzy

Jak możesz zapewnić sobie dokładne golenie: dlaczego większa liczba ostrzy może pomóc

Jedno cienkie i idealnie ostre ostrze to świetny początek. Jednak aby zapewnić sobie naprawdę dokładne golenie, potrzebujesz więcej niż jednego ostrza.

Dlaczego maszynka z 3 ostrzami, taka jak Gillette Mach3, zapewnia dokładniejsze golenie niż maszynka z jednym ostrzem? I dlaczego maszynki z 5 ostrzami, takie jak Gillette ProGlide, zapewniają jeszcze dokładniejsze golenie niż model MACH3?

Aby zrozumieć, dlaczego większa liczba ostrzy może pomóc zapewnić dokładniejsze golenie, należy najpierw zrozumieć sposób, w jaki zachowują się skóra twarzy oraz włosy, które z niej wyrastają.

Zrozumieć skórę twarzy

Skóra twarzy jest miękka i plastyczna, prawie jak żel. Zarost natomiast jest suchy, twardy i szorstki, niczym drut miedziany. Jest on zagnieżdżony w mieszkach włosowych, dzięki którym włosy mogą wysuwać się i wsuwać.

Posługując się maszynką o wielu ostrzach, goląca się osoba może wykorzystać ten ruch włosów dla własnej korzyści.

Więcej ostrzy zapewnia dokładniejsze golenie

Maszynki do golenia Gillette o wielu ostrzach zostały opracowane specjalnie pod kątem wykorzystania charakterystycznego ruchu, jaki włosy rosnące na twarzy wykonują w mieszkach włosowych:

  • Pierwsze ostrze rozpoczyna pracę. Jego zadaniem jest cięcie włosów i jednoczesne delikatne unoszenie ich nad powierzchnię skóry.

  • Zanim włosy cofną się całkowicie, wprowadzane jest drugie ostrze, które przycina je jeszcze bardziej.

Proces ten określa się mianem „histerezy” i został odkryty pod koniec lat 60. XX w., gdy firma Gillette opracowała pierwszą maszynkę do golenia o wielu ostrzach.

Ostrza od trzeciego do piątego ponownie wykonują ten proces, ścinając coraz bardziej odsłaniane włosy.

Dzięki temu maszynka z 5 ostrzami (z rodziny Fusion5) jest w stanie golić dokładniej.

Po przeciągnięciu maszynki skóra i włosy rozluźniają się. Włosy cofają się pod powierzchnię.

Stopniowe ścinanie włosów powoduje ustawianie każdego ostrza coraz bliżej skóry. Jest to niewielka odległość, która jednak ma zasadnicze znaczenie dla komfortowego golenia zapewniającego efekt gładkości. Taką konstrukcję wkładu określa się terminem „progresywna geometria”, zaczerpniętym z języka techniki.

Mówiąc prosto, większa liczba ostrzy naprawdę zapewnia lepszy efekt.

Gillette Fusion5, ProGlide i ProShield: każdy model posiada 5 ostrzy zapewniających dokładne golenie.

Czy ten artykuł był pomocny?