Dlaczego więcej ostrzy w maszynce ma znaczenie: maszynki do golenia z wieloma ostrzami Gillette

Dlaczego większa liczba ostrzy zmienia postać rzeczy: maszynki Gillette o wielu ostrzach

Dlaczego moja maszynka potrzebuje aż tylu ostrzy?

Maszynka do golenia Gillette nie ma tych wszystkich ostrzy tylko dlatego, że ładnie wyglądają – są one stosowane, ponieważ udowodniliśmy, że zapewniają lepsze golenie.

Wróćmy do czasów, w których żył założyciel firmy Gillette, King C. Gillette. Jego misja w ramach firmy Gillette Safety Razor Company była prosta: „Przestaniemy robić maszynki do golenia dopiero wtedy, gdy już nie będziemy w stanie ich bardziej udoskonalić”.

Od momentu, gdy udało mu się wynaleźć pierwszą bezpieczną maszynkę do golenia z jednym ostrzem o dwóch krawędziach, pracowaliśmy dalej, ulepszając ostrza, wkłady, rączki oraz wszystkie przybory, jakie są niezbędne do dokładnego i gładkiego golenia.

Ale co sprawia, że maszynka o wielu ostrzach jest lepsza?

Precyzyjnie wykonane ostrza zapewniają dokładniejsze i bardziej komfortowe golenie.

Dokładniejsze golenie za pomocą maszynki z 5 ostrzami

Aby zrozumieć, dlaczego maszynki o wielu ostrzach, takie jak Gillette Fusion5, ProGlide czy ProShield, zapewniają dokładne i komfortowe golenie, należy najpierw poznać prawdziwą naturę zarostu oraz skóry twarzy.

Zarost jest tak twardy jak drut miedziany i wyrasta ze skóry, która jest miękka i delikatna, a teksturą i wykonywanymi ruchami przypomina żel. Podczas golenia skóra i włosy przesuwają się. Ruch ten jest wykorzystywany w zaawansowanych maszynkach do golenia na korzyść mężczyzny.

Maszynka do golenia z jednym ostrzem umożliwia ścinanie jedynie tego, co jest widoczne na powierzchni skóry. Maszynka z 5 ostrzami może dotrzeć o wiele głębiej.

Pierwsze ostrze rozpoczyna pracę. Jego zadaniem jest cięcie włosów i jednoczesne delikatne unoszenie ich nad powierzchnię skóry. Zanim włosy cofną się całkowicie, są ścinane przez drugie ostrze.

Proces ten opiera się na „histerezie” i został odkryty pod koniec lat 60. XX w., gdy marka Gillette pracowała nad pierwszą maszynką do golenia o wielu ostrzach, Gillette Contour (znaną także jako Gillette Atra).

Każde ostrze uczestniczy kolejno w tym procesie. Nasze maszynki z 3 ostrzami umożliwiają dokładne golenie. Natomiast nasze maszynki z 5 ostrzami robią to jeszcze dokładniej.

Po przeciągnięciu maszynki o wielu ostrzach skóra i zarost rozluźniają się, po czym włosy cofają się pod powierzchnię.

Stopniowe ścinanie włosów powoduje ustawianie każdego ostrza coraz bliżej skóry. Jest to niewielka odległość, która jednak ma zasadnicze znaczenie dla komfortowego golenia zapewniającego efekt gładkości.

Maszynki do golenia o wielu ostrzach zapewniają bardziej komfortowe golenie

Maszynka do golenia o wielu ostrzach i progresywnej geometrii powoduje równomierne rozłożenie na każde ostrze obciążenia wywoływanego poprzez dociskanie rączki dłonią. Więcej ostrzy zapewnia lepsze rozłożenie obciążenia pod warunkiem, że są one prawidłowo rozstawione.

Dlaczego to takie ważne? Skóra twarzy jest miękka i przypomina żel, a dociśnięcie do niej wkładu maszynki do golenia spowoduje, że będzie ona wybrzuszać się pomiędzy poszczególnymi ostrzami maszynki podczas przeciągania wkładu na powierzchni skóry. Skutkiem wybrzuszania się skóry mogą być podrażnienia oraz zacięcia.

Pięć ostrzy (odpowiednio rozstawionych), a nie trzy, powoduje ograniczenie tego zjawiska, wyrównując powierzchnię skóry i ograniczając o ponad 30% efekt wybrzuszania (Fusion5 w porównaniu z Mach3). W wyniku tego golenie jest dokładne i komfortowe, a ryzyko skaleczenia się ulega zmniejszeniu.

Maszynki do golenia ProGlide i ProShield posiadają również stabilizator ostrzy, który znajduje się na środku wkładu i odpowiada za utrzymywanie optymalnego rozstawienia ostrzy. Zapewnia to jeszcze większy komfort golenia.

Czy ten artykuł był pomocny?