Dbaj o swoją brzytwę

Jak należy dbać o swoją maszynkę: czyszczenie ostrzy i wskazówki dotyczące przechowywania

Typowe korzystanie z maszynki do golenia

Maszynka ulega dość dużemu zużyciu nawet wtedy, gdy jest używana w sposób idealny. Utrzymywanie maszynki do golenia w czystości ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o dobre golenie – czy robisz to prawidłowo?

Wydajność maszynki do golenia Gillette jest zapewniana przez jej precyzyjną geometrię: rozmiar i kształt ostrzy oraz miejsce ich osadzenia względem siebie, sposób umieszczenia ostrzy we wkładzie, sposób połączenia rączki maszynki z wkładem z ostrzami oraz mechanizm obracania wkładu.

Jest to precyzyjne narzędzie, którego części zostały bardzo starannie zaprojektowane. Chociaż ostrza można wymieniać, nie należy tego robić, dopóki nie ulegną one całkowitemu zużyciu.

Ostrza maszynki mogą zostać przypadkowo uszkodzone, gdy będziesz próbował je wyczyścić.

Czynności, których należy unikać w przypadku konserwacji i pielęgnacji maszynki do golenia

Nawet, gdy będziesz czyścić swoją maszynkę, mając jak najlepsze zamiary, możesz ją przypadkowo uszkodzić i skrócić żywotność ostrzy. Oto dwa błędy często popełniane podczas czyszczenia:

  • Stukanie wkładem z ostrzami o umywalkę. Stukanie maszynką o umywalkę może spowodować poważne uszkodzenie precyzyjnie opracowanych części maszynki.

  • Wycieranie maszynki ręcznikiem. Niektórzy mężczyźni robią to, gdy chcą osuszyć ostrza i wydłużyć ich żywotność, jednak zamiast tego doprowadzą prawdopodobnie do uszkodzenia ostrzy i zmniejszają skuteczność golenia. Ostrza należy pozostawić do samo-wyschnięcia.


Każdy element ostrzy maszynek do golenia Gillette jest precyzyjnie ustawiony pod odpowiednim kątem oraz w odpowiedniej odległości, które obliczono tak, aby zapewnić dokładne i komfortowe golenie. Nieprawidłowe nawyki związane z czyszczeniem maszynki mogą mieć wpływ na tę geometrię.

Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja maszynki do golenia

Wskazówki dotyczące czyszczenia maszynki do golenia:

  • Co kilka pociągnięć wkładaj ostrza maszynki pod bieżącą wodę i płucz je od tyłu do przodu, aby spłukać z nich włosy oraz inne fragmenty.
  • Strząśnij nadmiar wody, aby osuszyć ostrza.

  • Przechowuj maszynkę w bezpiecznym miejscu. Jeżeli maszynka jest w komplecie z uchwytem, można włożyć ją w ten uchwyt.

Jeżeli nie chcesz mieć przez cały czas odkręconej wody, możesz także płukać ostrza maszynki w wodzie nalanej do umywalki lub kubka.

Jeżeli korzystasz z maszynki obracającej się z przodu, takiej jak maszynki z rodziny Gillette Fusion5, płukanie ostrzy nie stanowi żadnego kłopotu. Dzięki zastosowaniu w nich rozwiązania określanego przez Gillette jako „otwarta architektura”, są one dostępne dla wody jak nigdy wcześniej.

Przestrzeganie dobrych nawyków w zakresie konserwacji i czyszczenia maszynki do golenia powinno stać się elementem codziennego golenia. Właściwe czyszczenie maszynki do golenia pomoże zapewnić jej lepsze i dłuższe działanie.

Czy ten artykuł był pomocny?