Pozbywanie się Zarostu

Pielęgnacja i pozbycie zarostu twarzy

Istnieje więcej sposobów na usunięcie zarostu. Wszyscy wiemy, jak golić i przycinać zarost, aby Twoja twarz była schludna i gładka, ale warto poznać także inne opcje – zwłaszcza gdy każdy sposób ma swoje zalety (i wady).

Od klasycznego golenia po metodę zwaną elektrolizą, dowiedz się, jak wypada każda metoda usuwania zarostu i jak wybrać tę, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Przewodnik metod usuwania włosów twarzy

Metoda nr 1: Klasyczne golenie

Ciekawostka: Pomimo krążących na ten temat mitów, golenie nie powoduje, że włosy odrastają ciemniejsze i grubsze, szybciej lub wolniej. Golisz się po raz pierwszy? Pozwól, że Ci pomożemy.

Jednorazowe Maszynki Gillette
Plusy: W ten sposób większość z nas pierwszy raz doświadcza usuwania włosów, ponieważ można to łatwo zrobić w domu. Istnieje również wiele produktów do golenia dostępnych w stosunkowo niskich cenach.

Minusy: Owłosienie po goleniu zacznie odrastać tępą końcówką, co sprawia, że te włosy są łatwiej zauważalne niż naturalnie zwężające się włosy. Ponadto, ponieważ włosy ścina się nad skórą, porost będzie zauważalnie szybszy. Możliwe są nacięcia i skaleczenia w przypadku golenia starą, zużytą lub złej jakości maszynką.

Porady: Umyj i złuszcz skórę przed goleniem, a następnie hojnie nałóż środek do stosowania przed goleniem. Po goleniu użyj kremu nawilżającego, aby skóra była odpowiednio nawodniona i ukojona.

Metoda nr 2: Przycinanie

Mówimy o elektrycznym trymerze, takim jak Trymer King C. Gillette.

Plusy: Przy prawidłowym stosowaniu usuwanie zarostu za pomocą trymera może być dość łatwym i bezbolesnym doświadczeniem. Jeśli masz mało czasu, nadaje się również do golenia na sucho.

Minusy: Nie osiągniesz tak idealnego golenia, jak w przypadku innych metod. Prawdopodobnie pozostanie Ci trochę zarostu. Ponadto, jeśli nie używasz prawidłowo trymera, istnieje możliwość wystąpienia pieczenia.

Wskazówki: Nie naciskaj zbyt mocno podczas używania maszynki do golenia, aby uniknąć pieczenia.

Metoda nr 3: Elektroliza

W tym podejściu do usuwania włosów wskazówka znajduje się w nazwie. Elektroliza wykorzystuje dosłownie prąd elektryczny przesyłany do mieszka włosowego, który zapobiega porostowi nowych włosów.

Plusy: Efekt jest trwały i żadna inna metoda nie może pod tym względem konkurować z tą metodą. Działa również na kilka różnych rodzajów skóry i włosów, nie ma pielęgnacji ani środków chemicznych, a po zabiegu nie potrzebujesz żadnej dodatkowej ochrony ani regeneracji.

Minusy: Będziesz potrzebował kilku sesji, aby zakończyć pełny proces usuwania włosów i możesz odczuwać dyskomfort lub ból. Choć rzadko, istnieje również możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak blizny, dlatego zawsze ważne jest, aby skorzystać z usług licencjonowanego, certyfikowanego dermatologa.

Wskazówki: Jeśli jesteś ciekaw, skonsultuj się z licencjonowanym dermatologiem. Lód może pomóc stłumić ból po zabiegu.

Metoda nr 4: Woskowanie

Jeśli nie znasz woskowania, proces wygląda tak, jak brzmi jego nazwa. Używając stopionego wosku na skórze, paski nakłada się na twarz i ciągnie w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów, usuwając w tym procesie mieszki włosowe.

Plusy: Ze względu na bezpośrednie wyrywanie włosów z cebulkami, woskowanie może pomóc pozbyć się zarostu na okres wynoszący do czterech tygodni. Zanim skorzystasz z woskowania, musisz upewnić się, że włosy mają co najmniej 6 mm długości.

Minusy: Delikatnie mówiąc... auć. Woskowanie może również powodować wrastanie włosów, chociaż złuszczanie przed i nakładanie kremu nawilżającego po może pomóc w zapobieganiu powstawania tych guzków. Ponadto, jeśli używasz Retin A w swoim kremie nawilżającym, lepiej unikać woskowania – może rozrzedzić skórę, co wywoła zaczerwienienia i uszkodzenia podczas woskowania.

Wskazówki: Mimo że możesz kupić zestawy do woskowania do użytku domowego, zaleca się udanie się do profesjonalisty. Ponadto upewnij się, że specjalista za każdym razem używa nowego sztyftu (którym nakłada wosk), ponieważ może to pomóc w zapobieganiu infekcji.

Metoda nr 5: Depilacja laserowa

Być może brzmi to trochę nowocześnie, ale ta metoda jest z nami już od jakiegoś czasu. Do usuwania włosów wykorzystuje ciepło z lasera. Proces uszkadza mieszek włosa, więc nie odrasta tak skutecznie.

Plusy: Oprócz elektrolizy jest najbardziej długotrwałą metodą usuwania włosów. Jest również stosunkowo bezbolesna w porównaniu z takimi metodami, jak na przykład woskowanie.

Minusy: To najdroższa metoda i chociaż często jest reklamowana jako trwała, zwykle występuje niewielki odrost włosów. Dotarcie do takiego stanu może zająć kilka sesji.

Wskazówki: W celu skorzystania z depilacji laserowej, zawsze korzystaj z usług odpowiednio wykwalifikowanego dermatologa. Mogą występować zalecane produkty, które pomogą znieczulić skórę podczas wykonywania i po zabiegu. W przypadku Twojej twarzy obszar nad górną wargą jest najbardziej wrażliwy na ból, więc miej to na uwadze.

Pielęgnacja skóry

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, powiemy to jeszcze raz: krem nawilżający jest kluczowy. Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, krem nawilżający zawiera wszystko, czego trzeba, aby Twoja skóra pozostała gładka i nawodniona.

Więc co to będzie: dokładne golenie maszynką? Wypad do kliniki na laser? Teraz już znasz różnicę. Sprawdź więcej porad dotyczących pielęgnacji zarostu lub zapoznaj się z naszymi najlepszymi krokami pielęgnacji innych obszarów.

Czy ten artykuł był pomocny?