Jak radzić sobie z guzkami po goleniu i wrastającymi włoskami

Wielu mężczyzn doświadcza podrażnień skóry po goleniu, jednak u niektórych istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się guzków po goleniu o przewlekłym charakterze (tzw. Pseudofolliculitis Barbae, czyli PFB). Stan ten charakteryzuje się występowaniem bolesnych guzków po goleniu. Gillette® pomaga uporać się z wrastającymi włoskami i guzkami, oferując przydatne wskazówki.

Aby zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi podrażnień innych niż guzki po goleniu, przeczytaj nasz artykuł o zaczerwienieniu i podrażnieniu.

Guzki po goleniu: co się za nimi kryje

Guzki po goleniu i wrastające włoski mają swój początek w genetycznej skłonności do bardzo kręconych włosów. Nieregularny kształt kręconego włosa sprawia, że po ścięciu odrastający włos ma tendencję do zakrzywiania się i wbijania w powierzchnię skóry. Czynnik genetyczny sprawia, że wrastające włoski i guzki po goleniu to powszechna przypadłość u mężczyzn pochodzenia afrykańskiego i indoeuropejskiego. Należy pamiętać, że nie wszystkie guzki po goleniu to PFB. Jeśli podejrzewasz, że masz PFB, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z dermatologiem, który postawi diagnozę i zaleci, jak radzić sobie z wrastającymi włoskami.

Poza czynnikami genetycznymi istnieją także inne, zależne od sposobu golenia przyczyny występowania guzków po goleniu. Kiedy łodyga włosa jest sucha, maszynce znacznie trudniej ciąć zarost, co powoduje więcej szarpania i ciągnięcia. Nie jest to przyjemne, a ponadto może prowadzić do cięcia końcówek zarostu pod kątem, ułatwiając odrastającym włosom przebijanie się z powrotem do powierzchni skóry i zwiększając ryzyko wystąpienia guzków po goleniu.

Jak zminimalizować wystąpienie guzków po goleniu – wskazówki:

1

Nawilżanie i złuszczanie

Zacznij od nawilżenia twarzy, aby zmiękczyć zarost. Suchy zarost jest trudniejszy w goleniu i prawdopodobieństwo wrastania włosków w skórę jest większe. Najlepiej golić się w trakcie lub po ciepłym prysznicu. Możesz również przyłożyć gorący, mokry ręcznik do twarzy na 1–2 minuty. Złuszcz skórę za pomocą płynu do mycia twarzy lub peelingu, aby uwolnić uwięzione włosy.
2

Spienienie:

Użyj wysokiej jakości żelu do golenia, pianki lub kremu przeznaczonych do skóry wrażliwej. Spień i rozprowadź piankę na twarzy, aby nawilżyć zarost i pomóc chronić skórę przed podrażnieniami podczas golenia. Pozostaw na kilka minut przed rozpoczęciem golenia.
3

Golenie:

Podstawowa sprawa to użycie maszynki do golenia zaprojektowanej do wrażliwej skóry – takiej jak Gillette SkinGuard z opatentowaną technologią, która gwarantuje golenie zarostu przy jednoczesnej ochronie skóry. Sprawdź ostrza przed goleniem: tępe ostrza mogą powodować uczucie szarpania i ciągnięcia oraz prowadzić do wrastania włosków lub pojawienia się krostek. Gol się lekkimi, delikatnymi pociągnięciami. Nie gol jednego miejsca wielokrotnie, ponieważ może to spowodować podrażnienie. Podczas golenia często płucz ostrza i ponownie nakładaj żel do golenia. Zarost rośnie w wielu kierunkach – wybierz taki kierunek golenia, który jest dla Ciebie najbardziej komfortowy. Gol najbardziej wrażliwe miejsca na twarzy w ostatniej kolejności. Kiedy żel do golenia pozostawiony jest na dłużej, zarost staje się miększy i łatwiej go golić. Skorzystaj z precyzyjnego trymera z jednym ostrzem, który umieszczony jest z tyłu, aby stworzyć wyraziste kontury zarostu i golić trudno dostępne miejsca, jak obszar pod nosem.
4

Łagodzenie podrażnień:

Opłucz twarz chłodną wodą i osusz ręcznikiem. Wmasuj nawilżający płyn po goleniu, aby uzupełnić poziom nawilżenia skóry i złagodzić podrażnienie. Staraj się golić regularnie, aby zapobiec zbytniemu odrastaniu i ponownemu pojawianiu się włosków na powierzchni skóry.

Nawilżanie, wytworzenie piany, golenie i łagodzenie podrażnień – oto cztery kroki, które w połączeniu z linią produktów do golenia Gillette pomogą Ci radzić sobie z guzkami po goleniu.

Więcej wskazówek dotyczących podrażnień innych niż guzki po goleniu (PFB) znajdziesz w naszym artykule: podrażnienia i uczucie pieczenia po goleniu.

Czy ten artykuł był pomocny?